Annonse
9. april 2018
Krema pasta- og bønnegrateng
God mandag!
Idag rekner det godt på Vestlandet – og det er egentlig heilt greit når man har mykje å gjere, og i tillegg skal tilbake til Oslo ikveld 😉 Som mange veit så holder eg på med siste innspurt av bachelorgraden min i Samfunnsernæring, og no er det bacheloroppgave som står på agendaen fram til sommaren. Eg bur jo i utgangspunktet i Oslo enda, men kjem til å skrive mykje heimefra også – eg trives rett og slett bedre her!
Men uansett, før eg tar skikkelig fatt på dagen og dagens gjeremål, så vil eg inn å dele en skikkelig digg kjøttfri middagsrett med dåkke, krema pasta- og bønnegrateng:
Krema pasta- og bønnegrateng, 3-4 personer
2 kartonger kidneybønner (eller andre typer bønner)
150 g valgfri pasta (eg brukte fullkornspasta)
½ – 1 brokkoli
3 gulerøtter
½ purreløk
–
1 boks, 300 g creme fraiche
1 boks, 125 g kremgo urter
1 dl melk
salt og pepper
–
revet ost
Slik gjer du:
1. Sett ovnen på 180 grader, over-undervarme. Kok pasta etter anvisning på pakken.
2. Kutt opp brokkoli i små buketter, gulerøtter i tynne/små skiver og hakk purreløken. Skyll bønnene i eit dørslag.
3. Bland saman creme fraiche, kremgo og melk. Smak til med salt og pepper.
4. Bland den ferdigkokte pastaen, pasta og grønnsakene i en ildfast form. Hell over creme fraiche-blandinga og vend litt rundt.
5. Topp med revet ost. Steik midt i ovnen til osten er godt smelta og gyllen, ca. 15 minutt.
Tips og alternativ
– Du kan bruke den pastaen du foretrekker, bønne/linse/kikertpasta er og eit supert alternativ, og fleire av desse typane er også glutenfri.
– Bruk dei grønnsakene du liker og har tilgjengelig.
– Kremgo urter kan byttast med kremgo i ein anna smak, for eksempel kvitløk. Kremgo gir en veldig god smak og fylde i sausen, men du kan bytte det mot ekstra creme fraiche.
Til gratengen serverte eg en frisk salat og heimelaga guacamole (2 stk avokado, 2 fedd kvitløk, litt fersk chili, salt, pepper, limesaft). Knallgodt!
Så godt og så enkelt – super vegetarmiddag for heile familien!
Annonse
16 Kommentarer
Siw
19. februar 2019

Linda Stuhaug
20. februar 2019
Ida
3. august 2022

Linda Stuhaug
4. august 2022
Ellen Tveita
25. november 2022

Linda Stuhaug
27. november 2022
Trine
25. april 2018

Linda Stuhaug
26. april 2018
Monica
16. april 2018

Linda Stuhaug
17. april 2018
Marianne
12. april 2018

Linda Stuhaug
13. april 2018
Elin
10. april 2018

Linda Stuhaug
10. april 2018
Hanna
9. april 2018

Linda Stuhaug
9. april 2018
SKRIV EN KOMMENTAR