LINDASTUHAUG

1450+ oppskrifter for 399,- i året 🤍

Kjøp her
Oppdatert for 7 måneder siden|Jul og påske

Gløgg uten sukker

4 porsjoner
Lett
Gløgg uten sukker

Hei! Denne oppskrifta burde så absolutt ha komt tidligare i desember, men bedre seint enn aldri – eller kva? Sukkerfri gløgg har nemlig vore så etterspurt den siste måneden! Å lage sukkerfri gløgg er virkelig superenkelt – du har alt i en liten kjele og deretter lager den seg sjølv. Gløggen krever riktignok litt forskjellige ingredienser, men det er nødvendig for å få smaken skikkelig. Du finner alle ingrediensane på dagligvarebutikken, så det er uansett overkommelig for dei fleste 🙂 PS! Du må sjølvsagt ikkje lage den sukkerfri – bruk gjerne vanlig saft m/sukker om du heller vil det 🙂

Dette trenger du til 4 porsjoner

Heimelaga, sukkerfri gløgg

Tips og alternativer

Fremgangsmåte

Bland saman alle ingrediensane i en kjele og varm opp på middels varme. La blandinga trekke under kokepunktet i minst 30 minutter – gjerne lengre. Server varm, gjerne med hakkede mandler og rosiner om det er ønskelig.

Gløggen kan du fint oppbevare i kjøleskapet i fleire dager, og enten drikke kald eller varme opp igjen før servering 🙂

Tips og alternativer*
– Eg har brukt ZERoh sin sukkerfrie saft med solbær & ingefær smak, men Lerum har også en sukkerfri solbærsaft som kan brukast. Då ville eg kanskje tilsatt 2-3 skiver fersk ingefær (men det kan sløyfast) for smaken sin del. Ellers kan du også bruke sukkerfri husholdningssaft.

– Visst du ønsker gløggen søtare kan du tilsette 1-2 ss sukrin gold eller honning.

– Synes du gløggen har eg for sterk saft-smak, tilsett 1-2 dl ekstra vatn.

Sjølvsagt kan du slå på stortromma å lage sukkerfri solbærsaft fra bunnen av, men det blir mykje meir tidskrevande og avansert, så derfor en enklare løysning med sukkerfri saft 🙂 Uansett, så håper eg dere som har etterspurt oppskrifta får den med seg, ellers kjem jo alltids jula igjen♥